Opublikowany przez: monika.g 2019-06-27 01:29:21
Autor zdjęcia/źródło: DEET dla dzieci? @ Bob Dmyt/pixabay.com
Wysoka temperatura i wilgotność powietrza sprzyjają rozmnażaniu się owadów takich jak komary, meszki czy kleszcze. Szukasz więc środka, który będzie skutecznie je odstraszał. Na rynku obecnie mamy szeroki wybór repelentów, czyli produktów odstraszających insekty. Najpopularniejszym ich składnikiem jest DEET - N,N-Dietylo-m-toluamid (łac. Diethyltoluamidum), czyli etoksylowany alkohol benzylowy. Planując wyjazd lub po prostu spacerując wieczorami z dzieckiem kupujesz taki preparat, aby chronić siebie i rodzinę przed atakami nieznośnych insektów. Czy jednak zastanawiasz się czy DEET dla dzieci jest bezpieczny i czy możesz używać dla malucha właśnie takiej ochrony przed insektami?
DEET powstał w latach 40. XX wieku na potrzeby amerykańskich żołnierzy walczących na Pacyfiku, których nękały tropikalne komary. 11 lat później środek ten udostępniono cywilom i od tego momentu zaczęto go stosować na szeroką skalę. DEET wpływa na system nerwowy komara, który znajdując się w pobliżu substancji traci orientację. Pod jego wpływem insekt nie wyczuwa przyciągającego go do człowieka dwutlenku węgla ani potu.
DEET początkowo uznawano za całkowicie bezpieczny dla organizmu. Dopiero badania przeprowadzone w 2002 roku wykazały, że DEET uszkadza komórki mózgu u zwierząt laboratoryjnych wystawionych na jego działanie. U ludzi działa podobnie może więc powodować uszkodzenie mózgu, a najczęstsze skutki uboczne jego stosowania to bóle głowy, łzawienie oczu, podrażnienie skóry oraz błon śluzowych, drżenie mięśni, uczucie zmęczenia, drgawki.
DEET to składnik chemiczny, który nie pozostaje obojętny dla naszego organizmu, a w większej dawce jest on toksyczny!
Do niedawna DEET uważany był za bardzo skuteczny oraz nieszkodliwy repelent. Niestety okazuje się, że jego stosowanie wpływa bardzo negatywnie na układ nerwowy człowieka. Jest on szczególnie niebezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży. Może uszkodzić płód, a nawet doprowadzić do poronienia z tego względu nie zaleca się stosowania go szczególnie w I trymestrze ciąży. Stosowany u małych dzieci wywołuje podrażnienia skóry, śluzówek i oczu, może też zaburzać funkcjonowanie układu nerwowego, a nawet doprowadzić do wstrząsu toksycznego objawiającego się wymiotami, utratą przytomności i drgawkami.
W Unii Europejskiej zakazane jest stosowanie produktów zawierających DEET u kobiet w ciąży oraz noworodków do 2. miesiąca życia. Nie jest on jednak zalecany do stosowania na skórę u dzieci do 3. roku życia, natomiast u dzieci poniżej 12. roku życia powinno stosować się go bardzo ostrożnie w jak najmniejszym stężeniu oraz nakładać na skórę dziecka maksymalnie 2 razy na dobę.
Środków odstraszających owady zawierających DEET nie stosuj u dzieci poniżej 3. roku życia!
Do najskuteczniejszych środków odstraszających insekty zaliczają się:
Wypróbuj również naturalne sposoby Co na komary? Domowe sposoby bezpieczne dla dzieci>>
Maluchy poniżej 3. roku życia chroń przed insektami moskitierą zakładaną na łóżeczko czy wózek. Jeśli to możliwe wychodząc na zewnątrz ubieraj dziecko w bluzki z długimi rękawami i spodnie z długimi nogawkami. Szczególnie jeśli wybieracie się na wycieczkę do lasu lub na łono dzikiej przyrody w czasie wakacji. Zakładaj dziecku ubrania w jasnych kolorach, ciemne przyciągają insekty. Jeśli to konieczne np. w czasie wyjazdu do miejsc tropikalnych łagodnym repelentem o niskim stężeniu DEET spryskaj ubranko malca. Unikaj spacerów z dzieckiem wieczorami w pobliżu wilgotnych, zacienionych miejsc, gdzie zbiera się woda stojąca.
ZOBACZ TAKŻE:
Olejki eteryczne dla dzieci mogą być szkodliwe. Stosuj je właściwie>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.